Bukalemunların dili, kendi bedenlerinin 2 katı uzunluğundadır.

Bukalemunların dili, kendi bedenlerinin 2 katı uzunluğundadır.

İngiliz bilim adamları tarafından geliştirilen model, bukalemunun dilinin mekaniğini ve hızını açıkladığı belirtildi.


Oxford Üniversitesi Matematiksel Biyoloji bölümünden Yardımcı Doçent Derek Moulton, "Denklem karmaşık görünebilir ancak temelinde çocukların okulda öğrendiği Newton'un İkinci Yasası yatıyor. Bu yasa, sizin de bildiğiniz gibi bir cisim üzerindeki net kuvvetin, cismin kütlesi ile ivmesinin çarpımına eşit olduğuna ilişkin. Bizim matematiksel anlamda yaptığımız ise doğrusal olmayan esneklik teorisini kullanmak ve çeşitli dil tabakalarındaki enerjiyi yakalamak oldu." ifadesini kullandı.


Bukalemunun dilindeki dinamiği çözmek için potansiyel enerjiyi kinetik enerji modeline aktardıklarını söyleyen Moulton, bukalemunun dilini böcekleri yakalamak için nasıl yüksek hızda kullandığını ortaya koymak için 20'den fazla denklem kurduklarını belirtti.


Moulton, bukalemunun sırrının, dilinin üzerindeki özel esnek dokuda yattığını kaydetti.


Dilin ortasında, 10-15 katmandan oluşan çok ince lifli doku ve kasla çevrili bir kemik olduğunu ifade eden Moulton, "Denklemler, bu farklı katmanların tekniğini ve etkileşimlerini model alıyor. En dış katmandaki kas kasıldığında, bu farklı katmanlarda enerji ve güç dengesi oluşuyor." açıklamasında bulundu.

Etiketler: bukalemun,dil,
Nisan 01, 2019
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR